Wspólnota mieszkaniowa - definicja

Wspólnota mieszkaniowa – Ustawa o własności lokali (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.), art. 6. – Ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana.

 

Hasła kluczowe:

Wspólnota mieszkaniowa, definicja, ogół właścicieli, uprawienia wspólnoty mieszkaniowej

Wpis - definicja

Wpis - wszystkie adnotacje składające się na treść ksiąg wieczystych,  wskazujące na zmianę stanu prawnego lub na ustalenie tego stanu zgodnie z rzeczywistością. Wpisem do księgi jest także wykreślenie. Przeciwko domniemaniu prawa wynikającemu z wpisu w księdze wieczystej nie można powoływać się na domniemanie prawa wynikające z posiadania. Wpis może być dokonany na podstawie dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym, jeżeli przepis szczególne nie przewidują innej formy dokumentu.

 

Hasła kluczowe:

Własność publiczna - definicja

Własność publiczna – służy zabezpieczeniu i realizacji interesu publicznego (użyteczności publicznej). Jej podmiotami jest państwo (własność państwowa) lub jednostka samorządu terytorialnego – gmina, powiat, województwo (własność komunalna). W zakresie gospodarki nieruchomościami – gospodarowanie prawem własności do nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego odbywa się z uwzględnieniem ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Hasła kluczowe:

Własność - definicja

Własność – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), art. 140. - W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

 

Hasła kluczowe:

własność, prawo własności, rozporządzanie rzeczą, uprawnienia właściciela rzeczy

Użytkowanie wieczyste - definicja

Użytkowanie wieczyste – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), art. 232. -  Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym, i osobom prawnym.

Użytkowanie - definicja

Użytkowanie – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), art. 252. - Rzecz można obciążyć prawem do jej używania i do pobierania jej pożytków.  Użytkowanie jest niezbywalne.

Hasła kluczowe:

pobieranie pożytków z rzeczy, użytkowanie, używanie rzeczy

Użyczenie - definicja

Użyczenie – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), art. 710. – Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

Hasła kluczowe:

bezpłatne używanie rzeczy, umowa użyczenia, użyczający, użyczenie

Umowa o roboty budowlane - definicja

Umowa o roboty budowlane – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), art. 647. – przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Hasła kluczowe: