• prawo budowlane
 • Kupno nieruchomości, a pozwolenia w prawie budowlanym

  Prawo budowlane

  Jeżeli nabywamy nieruchomość zabudowaną, należy sprawdzić, czy budynki znajdujące się na tej nieruchomości zostały posadowione zgodnie z prawem (np. czy zostały wydane zostało pozwolenie na budowę, czy inwestor uzyskał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu), czy obecny sposób użytkowania obiektu odpowiada jego pierwotnemu przeznaczeniu, a jeśli nie, to czy zmiana przeznaczenia odbyła się zgodnie z prawem. Należy także sprawdzić, czy właściciel posiada wymaganą prawem dokumentację obiektu budowlanego.

  Wskazane jest również, aby ustalić, jaka infrastruktura znajduje się w najbliższym otoczeniu budynku (sieci gazowe, elektryczne, kanalizacja, wodociągi, sieci ciepłownicze, linie telefoniczne) – w oparciu o dane znajdujące się w szczególności w zasobie geodezyjnym w starostwie powiatowym. Szczegółowe informacje na temat konieczności adaptacji i doprowadzenia sieci do budynku będą mogły być udzielone przez podmioty zajmujące się dostawą mediów w tzw. warunkach przyłączenia na etapie składania wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę (art. 34 ust. 3 pkt 3 Prawa budowlanego).

  Hasła kluczowe:

  Co należy sprawdzić przed kupnem nieruchomości, prawo budowlane, pozwolenia, pozwolenie na budowę, pozwolenie na użytkowanie, zakup zabudowanej działki

  Udostępnij

  Skomentuj

  Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  CAPTCHA
  To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.