Przejdź do treści

Hipoteka

Ogólna charakterystyka:Do hipoteki mają zastosowanie ogólne przepisy o ograniczonych prawach rzeczowych, znajdujące się w kodeksie cywilnym, z wyjątkiem art. 251 kc. Jednak przede wszystkim hipoteka uregulowana została w ustawie z 06.07.1982 r. o księgach wieczystych i hipotece. Regulacja hipoteki uległa istotnym zmianom zawartym w ustawie z 26.06.2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych - definicja

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych – Ustawa o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.), art. 5-6.  – W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie chroni rozporządzeń nieodpłatnych albo dokonanych na rzecz nabywcy działającego w złej wierze.

Księgi wieczyste - definicja

Księgi wieczyste – Ustawa o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.), art. 1. – Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Księgi wieczyste zakłada i prowadzi się dla nieruchomości, które nie mają ksiąg wieczystych albo których księgi wieczyste zaginęły lub uległy zniszczeniu. Księgi wieczyste mogą być także prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.Hasła kluczowe:księga wieczysta, definicja

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych

Rękojmia wiary publicznej stanowi rozwiązanie kolizji między wymogami pewności obrotu prawnego a interesem osób, których prawa nie zostały ujawnione w księdze wieczystej. Art. 5 KWU mówi, że w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe. Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie chroni rozporządzeń nieodpłatnych albo dokonanych na rzecz nabywcy działającego w złej wierze.

Prawa i roszczenia ujawniane w księgach wieczystych

Zgodnie z art. 1 KWU księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. W księdze wieczystej ujawnia się więc prawa rzeczowe, czyli: własność, użytkowanie wieczyste i ograniczone prawa rzeczowe. Jednak zgodnie z art.

Realny system ksiąg wieczystych

Zgodnie z art.24 KWU dla każdej nieruchomości prowadzi się odrębną księgę wieczystą, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej. Dotyczy to także nieruchomości lokalowych oraz nieruchomości, w których nieruchomości lokalowe zostały wyodrębnione. W księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, w której własność lokali została wyodrębniona, ujawnia się sposób zarządu tą nieruchomością określony w umowie, a w razie nieujawnienia domniemywa się sposób zarządu wynikający z ustawy.Ustrój ksiąg wieczystych oparty jest na tzw.

Księga wieczysta - dlaczego jest niezbędna

Księga wieczysta – ogólna charakterystykaBezwzględny charakter praw rzeczowych wymaga jawności.  Musi istnieć możliwość zaznajomienia się z ich treścią, skoro mają być skuteczne erga omnes. Postulat jawności praw rzeczowych jest w polskim systemie prawnym realizowany przede wszystkim poprzez instytucję ksiąg wieczystych.Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
Subskrybuj Dział I. Księgi wieczyste.